Menu Zamknij

17 luty Światowy Dzień Kota

Światowy Dzień Kota

Światowy (Międzynarodowy) Dzień Kota święto obchodzone corocznie w Polsce 17 lutego (od 2006 roku) mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

Poniżej kilka zalet naszych kocich towarzyszy:

1.

Przebywanie z kotem obniża poziom stresu. W trakcie pieszczot z kotem wydzielają się w dużej ilości hormony szczęścia, a ilość hormonów stresu jednocześnie gwałtownie spada. Mruczenie kota potęguje efekt rozluźnienia.

2.

Koty działają korzystnie na serce. Ponieważ obecność kota oddziałuje pozytywnie na poziom stresu, redukuje ona także odpowiednio ryzyko wystąpienia choroby. Według badań w domostwach, w których mieszka kot, odnotowuje o 30% mniej przypadków zawałów serca.

3.

Koty leczą kości. Mruczenie kota działa relaksująco. Potrafi ono jednak znacznie więcej. Naukowcy stwierdzili, że odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest częstotliwość mruczenia wynosząca około 25 herców. Oraz, że mruczenie to działa także na człowieka. Za pomocą urządzeń wibrujących naukowcy mogli odtworzyć podobną częstotliwość i wykorzystać jej lecznicze właściwości na ludzkich uszkodzonych kościach.

4.

Koty zmniejszają ryzyko alergii u dzieci. Według licznych badań dzieci, które dorastają z kotem, zyskują więcej niż jedynie odporność na alergie ( ta zasada działa, gdy nie ma w rodzinie genetycznego obciążenia alergiami). Przykładowo obecność kota wpływa korzystnie na rozwój osobisty dziecka, które uczy się odpowiedzialności za drugą istotę oraz wykształca wyższe kompetencje społeczne.

5.

Kot może być dla człowieka terapeutą. Koty są obecnie często wykorzystywane w celach terapeutycznych, do tak zwanej felinoterapii. Koci terapeuci pomagają na przykład osobom starszym w walce z demencją lub dzieciom z ADHD. Koty mają poprawiać ogólne samopoczucie u pacjenta i przeciwdziałać uczuciu osamotnienia.

Udostępnij: