Menu Zamknij

Sterylizacja i kastracja.

Sytuacja z aktualnego miesiąca idealnie pokazuje jak ogromnym wciąż problemem jest bezdomność zwierząt, która często jest skutkiem braku odpowiedzialności właścicieli za swoje zwierzęta, które często nie są ani pilnowane, ani kastrowane. W przeciągu paru tygodni pod opiekę fundacji trafiło ponad 30 nowych podopiecznych! W tym głównie były to małe kocięta i szczenięta! Dlatego pragniemy przypomnieć jak ważna jest kastracja zwierząt i jak jej brak wpływa to na szerzenie bezdomności i śmierci wśród zwierząt.

  • Sterylizacja | Kastracja

Sterylizacja i kastracja to powszechnie używany termin na określenie chirurgicznego zabiegu, pozbawiającego zwierzę zdolności do rozmnażania się.

  • Czy warto sterylizować | kastrować ?

Odpowiedź brzmi tak. Przedstawiamy najważniejsze korzyści z wykonanego zabiegu kastracji dla naszych czworonożnych przyjaciół i ich właścicieli:

1. Zapobieganie nowotworom.

W dzisiejszych czasach niestety nie tylko ludzie chorują, a nowotwory wśród zwierząt są coraz częściej spotykane. Kastracja chroni nasze zwierzęta przed chorobami, które często kończą się śmiercią lub uśpieniem zwierzęcia.

2. Zapobieganie bezdomności.

Wolno żyjące zwierzęta kopulują ze sobą, po czym samice zachodzą w ciążę. Jednak prawdziwy problem zaczyna się później – co zrobić z nowo narodzonymi kociętami i szczeniętami? Wbrew pozorom szukanie dla nich domu nie jest zadaniem łatwym, biorąc pod uwagę to, iż z jednego miotu rodzi się ich kilka. Dlatego między innymi bezdomne zwierzęta, a bardzo często ich młode stają się ofiarami wypadków samochodowych, lub z tych samochodów są wyrzucane, często są przedmiotem ataków ludzi, zamarzają, zostają otrute, albo utopione.

3. Zapobieganie ciążom urojonym.

Sterylizacja suki/kotki całkowicie rozwiązuje problem pojawienia się u niej ciąży urojonej, na którą, nie pokryta w czasie rui, często jest narażona. W trakcie ciąży urojonej powiększa się objętość brzucha, z sutków wydziela się mleko, a niedoszła matka staje się niespokojna.Należy zdać sobie sprawę z tego, że ma to niekorzystny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne zwierzaka.

  • Mity na temat sterylizacji i kastracji:

„Sterylizacja jest niebezpieczna.” Być może kiedyś była. Dziś dostępne są bardzo bezpieczne narkozy. Stosuje się sterylne narzędzia i nici. W kilka dni po zabiegu zwierzak już o nim nie pamięta.

„Sterylizacja jest szkodliwa dla zdrowia.”
Wręcz przeciwnie. Wysterylizowane samice nie zachorują na ropomacicze lub raka sutki, a samce nie będą narażać się na rany i zakażenia walcząc z konkurentami. Sterylizacja zmniejsza też możliwość przenoszenia kociego AIDS i białaczki.

„Sterylizacja jest droga.” Sterylizacja to jednorazowa inwestycja na całe życie zwierzaka. W ciągu ostatnich lat cena tego zabiegu zdecydowanie spadła.

„Wysterylizowany zwierzak jest nieszczęśliwy.” Co za nonsens! Zwierzak nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest wysterylizowany, a uwolniony od reakcji seksualnych może nawiązać pełniejszy kontakt ze swym ludzkim opiekunem.

“Suka powinna mieć choć raz w życiu młode.” Zwierzęta nie marzą, tak jak ludzie, o “założeniu rodziny”, dla nich jest to wyłącznie instynkt przetrwania gatunku. Po sterylizacji samice nie odczuwają żadnej straty z powodu braku popędu seksualnego, ponieważ nie mają instynktu rozmnażania.

“Zwierze tyje po kastracji.” Przybieranie na wadze jest spowodowane przekarmianiem zwierząt i zbyt małą ilością ruchu, a nie samym zabiegiem kastracji. Po zabiegu zapotrzebowanie na pokarm jest mniejsze, tym bardziej jeśli zwierzak nie jest zbyt aktywny, ale niestety właściciele często tego nie uwzględniają.

Lubię małe kotki i pieski, jest na nie popyt, więc czemu nie?” Kotów i psów rodzi się tak dużo, że nie ma szans aby każdy z nich znalazł dom. Tysiące zwierząt umiera w schroniskach, lub ginie śmiercią tragiczną przez choroby, czy też w wypadkach telekomunikacyjnych, jak i na podwórkach i w piwnicach. Pomyśl: nawet jeśli Twoje kocięta lub szczenięta znajdą dobry dom, to jakieś inne wylądują przez to na ulicy.


Udostępnij: