Menu Zamknij

20.08 Dzień bezdomnych zwierząt

🐱 Dziś Międzynarodowy Dzień Bezdomnych Zwierząt 🐶.

Bezdomność zwierząt to problem, który powszechnie spotykany jest zarówno w wielkich miastach, jak i na wsiach.
Polskie prawo coraz bardziej sprzyja zwierzętom, ale również coraz więcej fundacji i stowarzyszeń ma na celu poprawę losu tych istot.

Mimo to bezdomność zwierząt wciąż rośnie – jak możemy im pomóc, a jednocześnie zatrzymać wzrost populacji „zwierząt niczyich”?

✅️STERYLIZACJA

Choć w wielu krajach sterylizacja zwierząt jest wciąż tematem tabu i spotyka się z brakiem społecznej akceptacji, to jest to jeden z głównych działań, dzięki którym można powstrzymać bezdomności zwierząt.
Przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu sterylizacyjnym zwierzę nie cierpi i nie jest okaleczane, a osoby uparcie podtrzymujące przeciwne stanowiska nie zdają sobie sprawy, jaki los spotyka niechciane psy i koty. Te często żyją na ulicach, przeważnie leżą potrącone przez samochody lub część trafia do schronisk, gdzie – w zależności od stanu zdrowia – są poddawane eutanazji lub spędzają tam całe swoje życie.

‼️Aby zmniejszać bezdomność zwierząt, zawsze sterylizuj swoje pupile i promuj sterylizację zwierzaków wśród rodziny i znajomych. Im mniej kociaków i szczeniaków się rodzi, tym mniej bezdomnych zwierzaków tuła się po ulicach lub przesiaduje w przepełnionych schroniskach, fundacjach‼️

✅️ NIE KUPUJ, ADOPTUJ

Oczywiście, jeśli rozważasz posiadanie pupila nie kupuj, tylko zaadoptuj! W ten sposób możesz pomóc więcej niż jednemu psiakowi.

Mając dostęp do piwnicy – zwłaszcza w okresie zimowym – otwórz jej okienko tak, by bezdomne koty miały możliwość schronienia się przed dokuczliwym chłodem. W miarę możliwości dokarmiaj także bezdomne zwierzęta – wybierz dogodne miejsce, do którego najczęściej przychodzą psy lub koty i systematycznie, np. raz dziennie dostarczaj im jedzenie.

✅️ WOLONTARIAT

Jeśli masz nieco więcej wolnego czasu, spróbuj swoich sił jako wolontariusz i zaangażuj się w pomoc schroniskom lub fundacjom, te na pewno chętnie skorzystają z dodatkowej pomocy.

Jeśli nie dysponujemy jednak czasem wolnym, a chcemy wesprzeć działalność schronisk i fundacji można pomóc wpłacając dowolną kwotę lub wręczając karmę pełnowartościową. Przydadzą się również koce jak i zabawki.

❤️‼️Mamy nadzieję, że jest nas coraz więcej… więcej ludzi, którym nie jest obojętny los zwierzaka z otrzymanym mianem bezdomnego‼️❤️

Udostępnij: